Skoraj ni mesta, ki ga vesoljska tehnologija ne bi mogla doseči - od Marsove atmosfere vse do kotičkov pod vašim kavčem, ki jih je težko počistiti. Iskanje prahu v vesolju poskrbi tudi za to, da imamo čistejše domove. Kar vprašajte Heinricha Iglsederja, avstrijskega znanstvenika, ki je iznašel tehniko za preučevanje prahu v vesolju, sedaj pa so jo uporabili v super-učinkovitih gospodinjskih sesalnikih Miele.
"Prašni delci v vesolju so zelo pomembni pri pridobivanju informacij o tem, kako stvari nastajajo," razlaga dr. Iglseder.
Iznašel je detektor, ki meri kemijsko sestavo medzvezdnega prahu, njegovo hitrost in smer. Tak detektor so že trikrat poslali v vesolje kot del japonske in ameriško-nemške misije. Z njegovo pomočjo so misije uspešno našle "prašne poti" v vesolju, kjer je prah koncentriran od 100 do 1000-krat bolj kot običajno.
To je pomembno, saj lahko hitri prašni delci resno poškodujejo nekatere dele satelita, kot so na primer sončne celice. Ampak obstajajo tudi drugi razlogi, zakaj je pomembno raziskovati vesoljski prah. "Medzvezni delci so seme za biološko življenje," razlaga dr. Iglseder.
Prah je zdravstveni problem
Tukaj na Zemlji lahko ima prah - še posebej super-drobni delci, ki nastanejo na primer pri izgorevanju dizelskih motorjev - izrazito negativen vpliv na zdravje ljudi. "Imam prijatelje, ki jih mučijo razne alergije," pravi dr. Iglseder. "Prišli so do mene in me vprašali: Ali lahko kaj ukreneš v zvezi s tem?"
Kot rezultat tega je začel preučevati, kako bi lahko zmanjšali količino prahu v gospodinjstvih. Ugotovil je, da so največji problem preproge. "Nevarne snovi kot sta svinec in kadmij, strupeni delci in rakotvorne snovi se nalagajo v preprogah. Če bi radi čisto okolje, je nujno potrebno dobro počistiti po tleh."
Tako je dr. Iglseder prilagodil svoj vesoljski senzor za uporabo v navadnem vakuumskem sesalniku. Barvne lučke povedo, če je površina, ki se čisti, že brez prahu, ali pa je potrebno nadaljnje čiščenje.
Družba Miele je ta alergenski-higijenski senzor vgradila v svoj sesalec Medicair, da bi s tem pomagali ljudem z alergijami. "Mislim, da je to zelo praktično," je o tehnologiji iz vesolja povedala tiskovna predstavnica Miele Reinhild Portmann. "Dobite objektivno meritev, kako čista so tla."
Frank M. Salzgeber, direktor Programa za prenos tehnologije (Technology Transfer Programme Office) pri ESA, dodaja: "Da bi v Avstriji spodbudili več tovrstnega sodelovanja med vesoljsko in vsakdanjo tehnologijo, smo začeli sodelovati z Avstrijskim združenjem za spodbujanje raziskav (Austrian Research Promotion Association), da bi skupaj ustanovili avstrijski nacionalni program za prenos tehnologij."
"Prepričan sem, da bomo kmalu našli več zanimivih projektov za prenos inovacij med avstrijskimi družbami," še dodaja.
Zelena za "vse je čisto"
Dr. Iglseder priznava, da je njegova žena tista, ki opravi levji delež pri sesanju stanovanja - pravi pa, da ji je senzor všeč.
Vgrajen v zbiralnik sesalca senzor preverja količino prahu, ki potuje mimo njega. "Semafor" na ročici prikazuje rdečo luč za "še vedno preveč prahu", oranžno za "srednje čisto", rumeno za "skoraj čisto" in zeleno za "brez prahu".
"S senzorjem lahko vidi, da je na nekaterih mestih čisto že po dveh potegih, drugje pa je potrebno potegniti petkrat ali šestkrat. Pravi, da ne bi več rada sesala brez senzorja," še pravi dr. Iglseder.
Vir: ESA