Galaksijo Andromedo ljudje opazujemo že praktično skozi celotno človeško zgodovino, saj je dovolj svetla, da jo lahko opazujemo s prostim očesom. A še danes naletimo na nove neverjetne posnetke, na katerih nam galaksija pokaže enega izmed svojih številnih obrazov. Enega izmed slednjih je odkril satelit GALEX.
Satelit GALEX (ang. GALaxy Evolution EXplorer) je bil v vesolje izstreljen leta 2003. Z njim opazujemo vesolje v ultravijoličnem delu elektromagnetnega spektra. Satelit je predvsem namenjen opazovanju galaksij. Vroče zvezde večino svetlobe izsevajo v ultravijoličnih valovnih dolžinah, prav tako UV svetlobo seva plin, katerega te vroče zvezde osvetljujejo. Z opazovanjem galaksij v UV svetlobi pridobimo informacije o zgradbi galaksij. GALEX je do sedaj odkril že več sto milijonov galaksij.
Slika Andromede, posneta v ultravijolični svetlobi s satelitom GALEX. Tukaj dobite posnetek visoke ločljivosti! Vir
Opazovanje od nas zelo oddaljenih galaksij je seveda pomembno, a če si zaželimo res natančen posnetek visoke prostorske ločljivosti, nam ni treba iti daleč. GALEX je tako med drugim opravil tudi podrobna opazovanja Andromede, največje galaksije v jati, kateri pripada tudi naša Galaksija. Zgornja slika je sestavljena iz enajstih ločenih posnetkov. Modri odtenki predstavljejo svetlobo z višjo, rdeči pa nižjo energijo (a še vedno višjo od tiste, ki jo lahko zaznamo s svojimi očmi).
Na sliki vidimo, da so rdeči objekti bolj ali manj enakomerno porazdeljeni po celotni galaksiji, medtem ko se modri, vroči objekti nahajajo pretežno v spiralnih rokavih. To je pričakovano: v spiralnih rokavih je veliko plina, zato se tam rojevajo nove zvezde. Bolj ko je zvezda masivna, hitreje umre. V tem času ne more potovati daleč stran od mesta nastanka. Ker bolj masivna zvezda praviloma oddaja svetlobo višjih energij, so spiralni rokavi poseljeni z modrimi zvezdami. Po drugi strani pa manj masivne zvezde, ki svetijo pri nižjih energijah, živijo veliko dlje. V svojem življenju potujejo stran od mesta, kjer so se rodile. Zato jih najdemo po celotni galaksiji.
Slika Andromede v različnih območjih valovnih dolžin: optičnem (levo zgoraj), infrardečem (desno zgoraj), rentgenskem (desno spodaj), rentgenskem in infrardečem (sredina) ter vsemi naštetimi (levo spodaj). Tukaj dobite posnetek v višji ločljivosti. Vir
Zanimivo je, da imajo spiralni rokavi v Andromedi, v nasprotju z marsikatero drugo spiralno galaksijo, obliko obročev. To je še toliko bolj vidno na še enem prelepem posnetku, tokrat v infrardeči svetlobi, ki ga je napravil satelit Herschel. Taka oblika zaenkrat še ni pojasnjena. Inrardeča opazovanja razkrivajo predvsem mesta v galaksiji, kjer se nahaja prah; prah vidno spvetlob absorbira, zato ti obroči niso opazni v vidni svetlobi. Opazovanja pri različnih valovnih dolžinah nam prinesejo neverjetno količino informacij. Iz porazdelitve plina in prahu lahko med drugim sklepamo, da je v bližnji preteklosti prišlo do trka Andromede z manjšo satelitsko galaksijo.
Vir: BABlog