Raziskovalci iz Geološkega zavoda Slovenije so potrdili najdbo železovega meteorita zahodno od Škofje Loke, v bližini Javorij. Meteorit je tretji in po masi največji meteorit (tehta skoraj pet kilogramov!), ki so ga doslej našli na slovenskih tleh. Njegova naključna najdba je pa velika sreča, saj je ponavadi možnost, da bi meteorit našli brez poznavanja lokacije in časa padca zelo majhna.
Slika: Železov meteorit, ki so ga našli blizu Škofje Loke (povečava). (Geološki zavod Slovenije)
V bližini Javorij sta ob kopanju useka za novo cesto lastnik zemljišča, Vladimir Štibelj, in upravljalec delovnega stroja, Miha Buh, odkrila posebno tvorbo. Zaradi videza in predvsem teže predmeta, ki se je razlikoval od okoliškega kamenja, sta ga dala v pregled geologu prof. Pavlu A. Florjančiču. Kasneje so analize na Geološkem zavodu Slovenije pokazale in potrdile, da gre za železov meteorit oktaedrit.
Tretji meteorit na slovenskih tleh je poseben, ker spada med meteorite, ki so jih našli brez opazovanja padca. Možnost, da pride do naključne najdbe je namreč zelo majhna.
Javorski meteorit je drugi železov meteorit po Avškem, ki so ga našli 31. marca leta 1908 v bližini vasi Avče v Soški dolini, tehtal pa je več kot kilogram. Naslednji meteorit, še posebno pomemben, je bil kamniti meteorit, ki so ga raztreščenega na več delov (skupna masa več kot tri in pol kilograma) našli na območju Mežakle (o tem je poročala tudi v astronomska revija Spika). To je eden od redkih meteoritov na svetu, ki so mu določili prvotno orbito. Njegov padec so opazovali 9. aprila 2009.
Slika: Zemljevid z lokacijami, kjer so doslej našli meteorite: 1 - vas Avče v Soški dolini; 2 - območjeMežakle; 3 - Javorje zahodno od Škofje Loke.
Kot pišejo na spletni strani Geološkega zavoda, je na svetu poznanih približno 40.000 meteoritov. Največji je železov meteorit Hoba, ki se nahaja v Namibiji, in tehta več kot 60 ton. Poleg železovih meteoritov, ki jih sestavljajo železovo-nikljevi minerali, poznamo še kamnite, sestavljene iz silikatnih mineralov, in kamnito-železove. Tipično najdejo letno tri do šest novih meteoritov, od katerih je večina kamnitih.
Dunja Fabjan
Vir: Povzeto po obvestilu na spletni strani Geološkega zavoda Slovenije.