Na gimnaziji Jožeta Plečnika smo se odločili, da bomo opazovalno bazo za prehod postavili na Kureščku (826 nm), ker smo iz izkušnje vedeli, da je vzhod odprt in da bomo lahko vzhajajoče Sonce gledali nekoliko »zviška«. Pa dobro izkušnjo smo imeli tudi z Luninim mrkom (15. junij 2011), ker je bila ob vzhodu Luna že v polni fazi. Da bi se dobro pripravili na prehod, smo v sredo (30. maja 2012) preverili lokacijo in opazovali vzhod Sonca. Ob vzhodu je bilo Sonce le 20 nad obzorjem. Z dijaki sem se prej seveda še teoretično pripravil.
V torek (5. junij 2012) dopoldne pa so se začele pojavljati prve skrbi in težave. Vreme bo ali ne bo? Kam iti? Spremeniti lokacijo? Odpovedati dijakom in sam odbrzeti iskat dobro lokacijo. Pokličem prognostika in zaupa mi, da ni nič zanesljivega. Cincam... Odločim se, da grem na Kurešček, kamor smo prispeli ob polnoči. Postavili smo opremo. Pogledali Luno in nekaj objektov, nato pa skočili v spalne vreče, se zavalili na armaflekse in zaspali do 4h ...
Nebo je v začetku kazalo prijazno lice, toda bolj smo se približevali peti uri, bolj smo postajali nestrpni, saj so se plazili po nebu temni oblaki. Le na vzhodu je bika tanka jasna plast. Ob 510 Sonce začne lesti izza hriba. Pojavili so se tanjši oblaki. Poročila izza teleskopov so: »Nič ne vidim, ni Sonca, ni Venere ...!« Hladna zona me oblije. Saj vidim Sonce! Sonca in Venere tudi na zaslonu ni. V Coronadu lahko gledamo samo temo. Počutim se kot kapetan, ki nima rešitve za svoje astronomske mornarčke. Možgani delajo s polno paro! V minuti se odločim in dam povelje: »Snemite filtre«. Nekateri s tresočo roko izpolnjujejo ukaz, mislijo si: »Galilei si je tako poškodoval oči«, profesor je malo nor, saj nam je stalno »tulil«, da moramo imeti očala in filtre na teleskopih. Poveljniki pa so vedno malo čudni.
Prvi pogledajo skozi teleskop: »Vidim jo. Krasno, enkratno!« Fotoaparat vsakih nekaj sekund šklocne. V bazi nastane nepopisno veselje. Nekateri poročajo, da Venero vidijo s prostimi (brez očal) očmi.
Žal pa so ob 545 prišli temnejši oblaki in so prekinili predstavo. Dogodek smo prenašali v svetovni splet. Opazil sem, da je bila »črna« (Venera) pika na Soncu večja kot pred osmimi leti, ko smo ta pojav tudi opazovali.
Poudariti moram, da so bili oblaki primerno gosti, da so prevzeli funkcijo filtra. Poleg dijakov Gimnazije Jožeta Plečnika se je na Kureščku zbralo še okoli 40 obiskovalcev.
Boris Kham
Gimnazija Jožeta Plečnika Ljubljana
Prehod Venere 512 Prehod Venere 532
Prehod Venere 540 Temne sile: Boj Sonca in Venere s temnimi
silami oblakov 530