Na raketi Atlas 5, ki bo vzletela v četrtek 2. avgusta ob 9. uri zjutraj, se bo ameriškemu vohunskemu satelitu NROL-36 pridružilo še enajst malih CubeSat-ov, katerih večino so projektirali in izdelali mladi univerzitetni študentje. Njihov namen pa ni skrivnost, saj bodo raziskovali Zemeljsko magnetosfero, vesoljske odpadke in rentgensko ozadje.
Vohunski satelit NROL-36, ki ga upravlja National Recoinnaissance Office, bo odletel iz Vandenberg Air Force Base v Kaliforniji. NASA je za CubeSate ustvarila poseben program (CubeSat Launch Initiative), kjer pride do selekcije nanosatelitov, ki bodo v vesolje poleteli skupaj z že odobrenimi večjimi misijami. Če nanosateliti "štopajo" za svoj polet, se jim zmanjšajo stroški izstrelitve.
CubeSat je satelit katerega teža osnovne enote (kocke s stranico 10 centimetrov) ne presega 1,4 kilograma. V vsako osnovno celico lahko torej stlačimo približno 8 Rubikovih kock! Nanosatelit, ki ga sestavljajo do tri take enote, deluje samostojno. Na CubeSatih, ki gostijo ponavadi univerzitetne eksperimente in projekte, so velikokrat prisotne komercialne komponente, ki niso predrage, vsebujejo najnovejšo tehnologijo in so primerne za take vrste kratkih misij. CubeSat je istočasno test za komponente, predstavlja pa primeren trening za bodoče vesoljske inženirje.
Levo: Integracija komponent na ogrodju CubeSata CSSWE, ki ga sestavljajo tri osnovne enote (Avtorstvo: eksperiment CSSWE)
CINEMA (CubeSat for Ions, Neutrals, Electrons and MAgnetic fields) in CSSWE (Colorado Student Space Weather Experiment) se bosta ukvarjala z vesoljskim vremenom in fiziko naše najbližje zvezde, Sonca. Prvi CubeSat je izdelalo 45 študentov iz več univerz po svetu (Univerza Kalifornije v Berkeleyu, Univerza Kyung Hee v Koreji, Imperial College v Londonu, Inter-American University v mestu Puerto Rico in Univerza Puerto Rico v Mayaguez) in se bo ukvarjala s tokom, ki ga povzročajo nabiti delci v magnetosferi (ang. ring current) in ki se ob Sončevih nevihtah spreminja. Drugi eksperiment pa so si zamislili na Univerzi v Koloradu, kjer bodo spremljali tok Sončevih protonov.
Lokacijo in pot vesoljskih odpadkov bo monitoriral nanosatelit STARE (Space-Based Telescopes for Actionable Refinement of Ephemeris) laboratorija Lawrence Livermore National Laboratory. Aeneas, ki ga je pripravila Univerza Južne Kalifornije, bo usmerjen proti Zemlji, saj bo sledil zabojnikom na tovornih plovilih tudi med plovbo na odprtem morju. CXBN (Cosmic X-Ray Background Nanosatellite) pa bo namenjen opazovanju rentgenskega ozadja pri energijah med 30 in 50 keV.
Za naslednji dve leti 2013 in 2014 je NASA že izbrala 33 novih malih satelitov, ki bodo vnovič uporabili "vesoljsko štopanje", da bodo lahko vzleteli.
Dunja Fabjan
Vir: Media INAF