Kdaj: 21. februar – 6. marec 2011, 19h-22h
Kje: povsod
Kdo: Ti! (Vsi!)
Ker živi danes polovica svetovnega prebivalstva v mestih, mnogi od njih niso nikoli izkusili čara pristnega temnega neba in morda tudi nikoli ne bodo. Svetlobno onesnaženje prikrajšuje ljudi za njihovo naravno dediščino – pogled v zvezde. Mednarodni projekt Nebo ponoči - The GLOBE at Night želi povečati zavedanje o vplivu svetlobnega onesnaževanja in vabi vse ljudi, kjerkoli na Zemlji, da izmerijo lokalno svetlost nočnega neba in na spletu vpišejo podatke v svetovno karto svetlobnega onesnaženja. Za sodelovanje potrebujete le nekaj minut, akcija pa poteka med 21. 2. in 6. 3.
Akcija Nebo ponoči - GLOBE at Night poteka vsako leto v mesecu marcu. Ljudje po celem svetu so vabljeni, da izmerijo svetlost njihovega nočnega neba s tem, da primerjajo videz ozvezdja Orion s sedmimi zvezdnimi kartami, ki prikazujejo postopno vse šibkejše zvezde. Te zvezdne karte najdete tukaj.
Daljša navodila so zapisana v PDF dokumentu, krajši povzetek pa je zapisan spodaj.
Po končanem opazovanju pošljete svojo meritev na http://www.globeatnight.org/report.html skupaj z datumom, časom in krajem opazovanja. Nekaj tednov po izteku akcije bodo mednarodni organozatorji objavili rezultate vseh opazovanj v obliki svetovne karte svetlobnega onesnaženja. V prejšnjih letih so v tej akciji sodelovali prostovoljci iz več kot 100 držav.
Na spletni strani http://www.globeatnight.org najdete pet kratkih korakov, ki vam bodo pomagali pri sodelovanju v projektu Nebo ponoči. Več o tem, kako svetlobno onesnaženje razložiti otrokom in jih pripraviti na sodelovanje v tej akciji najdete na http://www.darkskiesawareness.org/DarkSkiesRangers.
NaVODILA
Potrebščine: vrtljiva zvezdna karta, natisnjene karte Oriona (3. stran navodil v pdf formatu ), zastrta žepna svetilka, pisalo.
Kdaj opazujemo ozvezdje Orion: Oriona na nebu ni težko najti. S svojo značilno štirikotno obliko, s svetlima zvezdama Betelgezo in Riglom, ki ležita na nasprotnih ogliščih, ter z nekoliko šibkejšimi zvezdami v pasu in meču mitološkega lovca je to eno najlepših in najlažje razpoznavnih ozvezdij zimskega in zgodnjega spomladanskega neba. V večernih urah je viden od začetka novembra, ko vzide ob 22. uri, do sredine aprila, ko zahaja okrog 22. ure (poletni čas). V tem obdobju je tudi v ugodni legi za našo vajo, saj ga lahko opazujemo v zgodnjih večernih urah. Kdor ni najbolj vešč orientacije po nebu, naj si pri iskanju Oriona pomaga z vrtljivo zvezdno karto. Z njo bo lahko tudi določil čas vzhoda tega ozvezdja.
Naravna in umetna svetloba neba: Če hočemo določiti svetlobno onesnaženje neba, potem moramo vajo izvajati tedaj, ko na nebu ni Lune. Svetloba Zemljine spremljevalke razsvetljuje nebo, kar je še posebej opazno ob ščipu.
Priprava na opazovanje: Na vrtljivi karti si ogledamo lego oziroma vidnost Oriona v načrtovanem času opazovanja. Pripravimo si žepno svetilko, ki jo moramo zaviti v rdeč celofan ali tanjši rjav papir, skozi katerega sme priti zelo malo svetlobe. Astronomi poznajo za to posebej prirejene naglavne rdeče svetilke. Preveč svetlobe namreč zmoti na temo prilagojene oči in potem na nebu ni mogoče videti najšibkejših zvezd.
Opazovanje: Opazujemo ob jasnem vremenu, približno uro in pol po zahodu Sonca ali kasneje. Lahko je tudi delno oblačno, a ozvezdje Orion ne sme biti zakrito niti z najmanjšim oblačkom. Preden začnemo primerjati karte in zvezde, ki jih v Orionu vidimo na nebu, moramo biti v temi najmanj petnajst minut. Opazovališče izberemo čimdlje od cestnih in drugih luči. Če opazujemo pred domačo hišo, potem ugasnemo zunanje luči in tudi motečo notranjo razsvetljavo. Nato na nebu poiščemo Orion in število tam vidnih zvezd primerjamo s kartami (za kratek čas nanje posvetimo z zastrto svetilko). Najbolj moramo biti pozorni na najšibkejše zvezdice, ki jih še lahko vidimo. Na mestu opazovana označimo izbrano karto, nato pa na spletnem naslovu http://www.globeatnight.org/webapp/ vpišemo meritev in druge zahtevane podatke.