ExoUpCloseSmall.resizedPred nedavnim je bil odkrit nov eksoplanet oziroma planet izven našega Osončja, kar je v današnjih časih že skoraj nekaj vsakdanjega. Vendar je novoodkriti eksoplanet zanimiv iz dveh razlogov: odkril ga je amaterski astronom, njegova domača zvezda pa je pravzaprav sistem štirih zvezd.

Najprej nekaj osnovnih podatkov o planetu: imenuje se PH-1, njegov radij je šestkratnik Zemljinega oziroma polovica Jupitrovega. Masa ni natančno znana, domneva se da lahko znaša do okrog 170 Zemljinih mas, čeprav je bolj verjetna številka 20-50 Zemljinih mas. To ga uvršča med podobne planete kot sta Uran ali Saturn, zato je verjetno plinski velikan. PH-1 je precej vroč, domneva se da je na površini temperatura okrog 400 stopinj Celzija. Tudi če ima lune v velikosti Zemlje, so te verjetno prevroče za življenje. In ker se nahaja 5000 svetlobnih let stran se tja verjetno ne bomo preselili v bližnji prihodnosti.

Vendar če pogledamo novoodkriti planet še malo širše, je zanimiv predvsem sistem zvezd, ki ga gosti: planet namreč kroži okrog binarnega sistema, to sta dve zvezdi, ki krožita ena okrog druge. Do danes je znanih že šest takšnih eksoplanetov. Vendar je PH-1 še bolj poseben, saj okrog binarnega sistema zvezd kroži še en binarni sistem zvezd na precej oddaljeni orbiti. Torej je sistem, v katerem se planet nahaja, pravzaprav sestavljen iz štirih zvezd, ki so gravitacijsko vezane.

To pa še ni konec zanimivosti. Še ena je namreč ta, da tega planeta niso odkrili profesionalni astronomi. Odkrila sta ga dva amaterska astronoma, ki sodelujeta v projektu Lovci na planete (Planet Hunters, http://www.planethunters.org/). Ta projekt pravzaprav uporablja satelit Kepler, ki opazuje 100,000 zvezd in išče zatemnitve v njihovih svetlobnih krivuljah, kar bi pomenilo, da potencialni eksoplanet prečka ploskev svoje zvezde. Ker človeške oči hito opazijo takšne zatemnitve v grafih, je namen projekta Planet Hunters omogočiti javni dostop do podatkov satelita Kepler za vse, ki bi radi pomagali pri iskanju eksoplanetov.

Pri nedavno izdanem članku (http://arxiv.org/abs/1210.3612) sta tako med avtorji podpisana tudi Kian Jek in Robert Gagliano, amaterska astronoma, ki sta preko projekta Planet Hunters prvič opazila eksoplanet PH-1. Današnja digitalna obdelava podatkov namreč omogoča precej enostavnejšo analizo kakor v preteklosti, poleg tega pa se v dobi interneta lahko te podatke na lažji način prenese med ljudi. Zaradi tega je takšnih projektov čedalje več, omenimo lahko nekatere astronomske: Galaxy Zoo (http://www.galaxyzoo.org/), Moon Mappers (http://cosmoquest.org/mappers/moon/), Ice Hunters (http://www.icehunters.org/), in mnogo drugih. Na spletni strani CosmoQuest lahko najdete sezname takšnih projektov, pri katerih lahko sodelujete tudi vi.

Če se vrnemo nazaj na nov eksoplanet: to ni prvi eksoplanet, ki bi ga odkrili preko projekta Planet Hunters, je pa prvi, ki so ga odkrili v sistemu štirih zvezd. Na sliki spodaj je velik zmazek v centru prvi par zvezd, medtem ko zmazek levo spodaj predstavlja drugi par zvezd. Planet se nahaja preblizu prvemu binarnemu sistemu v središču, da bi ga lahko opazili na tej sliki - njegova orbita je namreč manjša kot je orbita Zemlje okoli Sonca, kar na tej razdalji znaša manj kot 1 piksel na spodnji sliki.

exoplanet_ph1_stars

Centralni binarni sistem je sestavljen iz modre in vroče zvezde, ki je svetlejša kot Sonce, in iz hladnejše, temnejše in bolj rdeče zvezde. Drugi binarni sistem je sestavljen iz zvezde precej podobne našemu Soncu, in iz manjše rdečkaste zvezde. Oddaljenost binarnega sistema od eksoplaneta je okrog 150 milijard kilometrov, kar pomeni, da bi bili obe zvezdi iz eksoplaneta videti precej svetli (svetlejša bi bila videti podobno kot polna Luna iz Zemlje).

Gotovo nihče od nas ne bo videl tega prizora. Eksoplanet je prevroč za življenje in verjetno nima niti trdne površine. Seveda pa si ni težko predstavljati, da mogoče na neki večji oddaljenosti okrog tega binarnega sistema kroži še kak manjši planet, v bolj hladnem in življenju naklonjenem okolju. Takšni planeti pa vemo da obstajajo; Kepler je nedavno odkril planet, ki kroži okrog binarnega sistema zvezd in je v pravšnji orbiti, da bi lahko omogočal življenje. Kot PH-1 je tudi ta planet gotovo plinski velikan, vendar mogoče okrog njega krožijo lune, na katerih bi se dalo živeti.

Vir: Bad Astronomy Blog