Na Soncu se je 23. oktobra 2012 zgodil pomemben izbruh, ki je maksimum dosegel ob 03:17 po UT. Izbruh je prišel iz aktivnega področja na levi strni Sonca poimenovanega AR 1598, ki je že bilo vir številnih šibkejših izbruhov. Izbruh je bil klasificiran v razred izbruhov X-1,8.
"X-razred" izbruhov predstavlja najmočnejše izbruhe, medtem ko številka razkrije več o njegovi moči. X2 izbruh je dvakrat močnejši kot X1, X3 je trikrat močnejši od X1 itd. Izbruh X s takšno močjo lahko povzroči motnje ali izpade v radijski komunikaciji za približno eno uro.
Sončevi izbruhi so močni izbruhi sevanja. Nevarno sevanje takega izbruha sicer ne more potovati skozi Zemljino atmosfero, da bi fizično učinkovalo na ljudi na Zemeljski površini, vendar pa lahko povzroči motnje v tisti plasti atmosfere, kjer potujejo GPS in komunikacijski signali. To lahko ohromi radijske signale v roku od ene minute do ene ure.
Nacionalno združenje za oceane in atmosfero (The National Oceanic and Atmospheric Association), ki v Združenih Državah Amerike predstavlja vladni vir napovedi in opozoril o dogodkih v Vesolju, je izpad radijskih komunikacij povezanih z omenjenim izbruhom razvrstilo v razred R3 na lestvici od R1 do R5. Dogajanje se je kasneje umirilo.
Povečano število izbruhov v zadnjem času je pričakovano, saj se 11-letni cikel sončeve aktivnosti bliža vrhuncu, ki ga pričakujemo leta 2013. Ljudje so ta cikel podrobno opazovali vse od leta 1843, ko je bil odkrit, in v času največje aktivnosti je običajno, da se zgodi več izbruhov na dan. Prvi izbruh razreda X v tem ciklu se je zgodil 15. februarja 2011 in od takrat smo vključno z opisanim zabeležili 15 izbruhov te jakosti. Najmočnejši izbruh v tem ciklu je bil izbruh X6,9, ki se je zgodil 9. avgusta 2011. Zadnji izbruh je sedmi iz razreda X v letu 2012, najmočnejši letos je bil izbruh X5,4 7. marca.
Ta izbruh ni bil povezan s koronalnim izbruhov v smeri Zemlje (coronal mass ejection ali CME), ki je drug pojav na Soncu, ki lahko pošlje delce v Vesolje in tako vpliva na električne sisteme v satelitih in na Zemlji.
Vir: NASA (na povezavi si lahko ogledate tudi video posnetek izbruha).