2012-11-11 supernova galaxyRGB cropIzjemno svetle supernove (ang. "superluminous" supernovae) so eksplozije zvezd, katerih izsev je 10 do 100krat večji od ostalih vrst supernov. Mednarodna skupina astronomov je v zadnji številki revije Nature objavila članek o novo odkritih rekordno oddaljenih supernovah. Znanstveniki si obetajo, da bi s podobnimi odkritji lahko opazovali eksplozije prvih zvezd, ki so nastale po Velikem poku.

Izjemno svetle supernove so astronomi odkrili le pred nekaj leti in so redke v bližnji okolici. Čeprav njihov nastanek ni še popolnoma jasen, gre po mnenju astronomov za eksplozije izjemno masivnih zvezd. Takih eksplozij bi naj bilo veliko več v zgodnjem vesolju (na velikih rdečih premikih), ko je nastajalo veliko več takih zvezd. Ravno zaradi tega se je Jeff Cooke iz avstralske univerze Swinburne University of Technology z mednarodno skupino kolegov odločil, da razišče izjemno svetle supernove na rdečih premikih večjih od 2, t.j. v trenutku, ko je bila starost vesolja manj kot četrtina današnje.

2012-11-11 supernova galaxyRGB

Zgornja slika: Simulacija galaksije, ki gosti nadpovprečno svetlo supernovo, in njenega kaotičnega okolja v zgodnjem vesolju. Avtorstvo: Adrian Malec in Marie Martig (Swinburne University).

Za raziskavo so astronomi uporabili pregled neba Canada-France-Hawaii Telescope Legacy Survey in sicer z novim načinom iskanja supernov. Našli so dve izjemno svetli supernovi na rdečih premikih 2,05 in 3,90 ter tako zbili prejšnji rekord (najbolj oddaljena supernova je bila doslej izmerjena na rdečem premiku 2.36). Pri tem je skupina raziskovalcev uporabila spektrometer LRIS (Low Resolution Imaging Spectrometer) na observatoriju Keck v Havajih, s katerim so spektroskopsko potrdili galaksijo gostiteljico. Na teh rdečih premikih bi naj nastajalo 10krat več izjemno svetlih supernov kot v bližnjem vesolju.

Dunja Fabjan

Vir: CFHT