2012-12-11 Reflecting on XMM-NewtonXMM-Newton je rentgenski vesoljski teleskop, ki že trinajsto leto opazuje visokoenergetske pojave, kot so ostanki supernov, eksplozije zvezd in črne luknje. V vesolje je poletel 10. decembra 1999.

Na posnetku je odboj svetlobe na z zlatom prevlečenem zrcalu teleskopa. Posnetek, ki izgledu navkljub ni umetniška slika, prikazuje, kako bi se svetloba zgoraj naštetih objektov odbijala v enem izmed 58-ih zrcal, ki sestavljajo vsakega izmed teleskopov. XMM-Newton je namreč sestavljen iz treh teleskopov.

Zgoraj in spodaj: Odboj svetlobe na notranji prevleki enega izmed zrcal. Avtorstvo: Patrick Dumas/Look at Sciences, ESA.

 

2012-12-11 Reflecting on XMM-Newton

XMM-Newton grazing mirror (flight spare)

Zrcala debeline enega milimetra (slika desno) so vgrajena ena v drugo. Ravno zato se vesoljski satelit imenuje XMM - X-ray Multi Mirror (rentgenski teleskop z več zrcali). Istočasno pa nosi ime po slavnem fiziku Isaacu Newtonu. 

Desno: Posnetek enega izmed zrcal, kjer se opazi notranja prevleka in debelina (iz Flickr, avtorstvo Science Museum Londond).

2012-12-11 EPIC mirrors XMMRentgenska zrcala so ukrivljena na tak način, da se visokoenergetski fotoni dvakrat odbijejo predno ustvarijo sliko v goriščni ravnini (na levem prikazu).

Levo: Prikaz odboja rentgenskih (visokoenergetskih) fotonov na paraboloidnih zrcalnih površinah. Avtorstvo: ESA/ESTEC

Med pomembnejšimi odkritji, ki so jih astronomi naredili s pomočjo vesoljskega teleskopa XMM-Newton, naj omenimo črno luknjo, katere masa je 500 Sončevih mas in predstavlja povezavo med lažjimi črnimi luknjami (okrog ene Sončeve mase) ter supermasivnimi črnimi luknjami. S tem teleskopom so raziskovalci prvič natančneje opazovali belo pritlikavko, ki kroži okrog spremljevalke, ki bi lahko čez nekaj milijonov let eksplodirala kot supernova.

Dunja Fabjan

Vir: ESA