2012-12-12 geminids-georgia-JimmyWestlake.NASALetos bo meteorski roj Geminidov, ki je aktiven v obdobju med 4. in 17. decembrom, svoj maksimum doživel 14. decembra okrog prve ure zjutraj. Letošnjega maksimuma ne bo motila Luna, saj bo takrat v mlaju. Predvideni ZHR (Zenithal Hourly Rate) se giblje okrog 120 meteorjev na uro. Za Geminide je značilno, da traja visoka aktivnost dlje časa. Noč pred maksimumom bi naj dosegla tudi 80 meteorjev na uro in se nadaljevala po maksimumu z nekaj deset meteorji na uro. Istočasno pa velja poudariti, da se lahko med Geminidi pojavijo tudi zelo svetli bolidi (meteorji, ki so svetlejši od vizualne magnitude -3). 

Levo: Posnetek Geminida. Avtor: Jimmy Westlake/NASA

2012 Geminids shower (live graph)Zgoraj: Graf aktivnosti letošnjih Geminidov. Aktivnost Geminidov lahko spremljate na posebej namenjeni spletni strani IMOja. Vir: IMO (nova opazovanja se sproti dodajajo na zgornji graf)

Izvor roja Geminidov je asteroid 3200 Phaeton. Geminidi so srednje hitri meteorji s tipičnimi hitrostmi okrog 35 km/s. Ker so počasnejši in sestavljeni iz gostejšega materiala kot npr. znani Perzeidi (ki imajo hitrosti okrog 60 km/s, sestavlja pa jih kometni material) končajo svojo pot globlje v atmosferi, kot prikazuje spodnji graf mreže NASA All Sky Fireball Network.

2012-12-12 Geminids End heights

Zgoraj: Prikaz števila meteorjev (v procentih), ki svojo pot končajo na različnih višinah - 85% Geminidov doseže višino 64 do 88 kilometrov (40 do 55 milj) nad Zemljo, ostalih 15% pa pod 64 kilometri (40 miljami). Meteorje je opazovala ameriška mreža vsenebnih meteorskih kamer. Vir: NASA Meteor Watch

Svoja opazovanja lahko pošljete mednarodni meteorski organizaciji (IMO, International meteor organisation) preko spletnega portala http://www.imo.net/visual/report/electronic.

Če se še niste ukvarjali z opazovanjem meteorjev, lahko tehnike opazovanja spoznate na astronomskih taborih oz. si izposodite katero izmed temu namenjenih knjig, ki jih najdete v knjigarnah ali knjižnicah. Izmed slovenskih knjig naj omenimo knjigo M. Triglav, "Meteorji"

Spodaj: Pomik radianta Geminidov po nebu. Vir: IMO

Če želite slediti aktivnosti meteorskih rojev med letom, pa si lahko več preberete na spletnih straneh Mednarodne meteorske organizacije IMO in sledite mesečni rubriki o meteorskih rojih v astronomski reviji Spika.

Dunja Fabjan

2012-12-12 GEM radiant

Viri: IMO, Spika (letnik XX/11)