2012-12-13 Podelitev.Zasluzni.prof.ČadežV četrtek, 6. decembra 2012, je prof. dr. Andrej Čadež, dolgoletni vodja Skupine za astronomijo, prejel naziv zaslužni profesor Univerze v Ljubljani na predlog Fakultete za matematiko in fiziko.

V sklopu Tedna univerze je pomembna življenjska priznanja podelil rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Pejovnik, na slovesnosti pa sta spregovorila slavnostni govornik prof. maestro Nanut ter prof. dr. Lukić, ki se je zahvalila v imenu novih zaslužnih profesorjev.

Iskrene čestitke!

Foto: Prof. dr. Čadež ob slovesni podelitvi nazivov Zaslužni profesor/profesorica. Avtor: Željko Stevanić, IFP d.o.o., iz fotogalerije "Zasluzni_profesorji_6.12.2012" na spletni strani Univerze v Ljubljani.

Utemeljitev:

Po diplomi iz fizike na ljubljanski univerzi je leta 1971 doktoriral na univerzi University of North Carolina at Chapel Hill pod mentorstvom prof. DeWitta, ene največjih avtoritet na področju splošne teorije relativnosti. Delo, v katerem je obravnaval trk dveh črnih lukenj, je eden od začetkov numerične relativnosti. Vzbudilo je velik mednarodni odmev, o katerem tudi desetletja kasneje govori kontinuiran tok citatov del iz tega obdobja. Po vrnitvi v Ljubljano je razvijal gradientni gravimeter. Večkrat je gostoval v tujini, tudi na Caltechu, kjer je sodeloval pri razvoju gravitacijskega detektorja Ligo. V zadnjem obdobju ga zanima precesija nevtronskih zvezd in opazovanje padanja teles v črno luknjo. Je prvi nosilec projektov Evropske vesoljske agencije v Sloveniji, njegova formulacija relativističnega koordinatnega sistema pa je pomembna za evropski navigacijski sistem Galileo.

Je utemeljitelj astrofizike v Sloveniji, vede, ki želi vesolje razumeti z univerzalnimi fizikalnimi zakoni. Od leta 1974 je profesor na Univerzi v Ljubljani, od leta 1986 uči kot redni profesor. Študenti in kolegi poznajo njegovo nedosegljivo sposobnost analitičnih izpeljav in širino fizikalnega znanja, o čemer priča tudi njegovo mentorstvo zelo uspešnim doktorandom. Vodil in vzpodbujal je profesionalna opazovanja in razvoj tehnologije. Na Astronomsko geofizikalnem observatoriju Golovec je prvim doma razvitim avtomatskim teleskopom sledila izgradnja modernega univerzitetnega teleskopa Vega.

O širini njegovega delovanja govorijo vodstvene funkcije na Oddelku za fiziko in v strokovnem Društvu matematikov, fizikov in astronomov Slovenije, uredništvo strokovnih slovarjev pri SAZU in slovenske izdaje revije National Geographic. Svojo pozornost vseskozi namenja študentom, njegovo izjemno predanost stroki so opazile vse generacije.