Pred kratkim je skupina astronomov, ki sodelujejo pri misiji Nova obzorja (New Horizons), Centru za pritlikave planete (Minor Planet Center) predložila podatke o več objektih v Kuiperjevem pasu in njihovih orbitah.

Center za pritlikave planete je organizacija, odgovorna za poimenovanje manjših objektov v Sončevem sistemu. Nove objekte je skupina našla med iskanjem potencialnih kandidatov za po-plutonski mimolet sonde Nova obzorja in posredovane informacije so zdaj dostopne širši javnosti.

Vsi novi objekti so bili vključeni tudi v video, ki prikazuje predviden prelet sonde Nova obzorja skozi Kuiperjev pas. Video lahko najdete na portalu Vimeo.

Prvi odkrit objekt, imenovan 2011 HM102, pripada skupini Neptunovih Trojancev. V animaciji je viden kot prvi objekt, mimo katerega bo letela sonda. Najbolj se mu bo približala konec leta 2013. Pri odkritju tega objekta so s svojimi opazovanji pomagali tudi amaterski astronomi iz skupine "Ledeni lovci" (Ice Hunters). Njihova imena lahko najdete na tej povezavi.

Trije odkriti objekti, 2011 JW31, 2011 JY31 in 2011 HZ102, se nahajajo blizu en drugemu. So del "klasičnega hladnega Kuiperjevega pasu" (cold classical Kuiper Belt) - to je tanek in razmeroma gosto zapolnjen disk v Kuiperjevem pasu. Njegov oster notranji rob je od Sonca oddaljen približno 42 astronomskih enot in ga v animaciji lahko prepoznate kot nenadno gručo objektov, mimo katerih bo sonda letela v letu 2018. Takrat bodo od sonde oddaljeni manj kot 0,2 astronomske enote in bodo zato zelo pomemben vir znastvenih podatkov.

Zadnji odkrit objekt je 2011 JX31. Tudi ta bo med mimoletom relativno blizu sonde, oddaljen bo približno 0,4 astronomske enote. Tudi pri odkritju tega objekta so s svojim delom pomagali amaterski astronomi. Njihova imena lahko najdete na tej povezavi. Izgleda, da tudi 2011 JX31 spada v klasičen hladni Kuiperjev pas, vendar se bo sondi približal kasneje kot prej omenjena trojica, predvidoma v sredini leta 2020.

Raziskovalna skupina ima še nekaj podatkov pripravljenih za javno objavo, prav tako pa v nadaljevanju leta načrtujejo dodatna opazovanja, zato si kmalu obetamo nova odkritja.

Vir: The Planetary Society

Podobni prispevki objavljeni na Portal v vesolje:

Odkrita še peta Plutonova luna

Čas za raziskovanje Osončja

Space Scoop 21.11.2012: Plutonov plešasti bratranec