2013-02-07 SDO Sonce mozaik LRZagotovo vam je znano kakšno zgleda Sonce. Najbrž rumenkasto, ali mogoče rdečkasto, če gledate njegov večerni zaton. Sonce pa oddaja svetlobo v vseh valovnih dolžinah. S posebnimi instrumenti ga lahko opazujemo v valovnih dolžinah, ki so našemu očesu neznane in ki nam razkrivajo različne pojave.

Sončev mozaik (spodaj na sliki) sestavljajo podatki, ki jih je obdelal Solar Dynamics Observatory (SDO), ki ga je ameriška agencija NASA izstrelila leta 2010. Namenjen je slikanju Sonca v zelo visoki resoluciji. V ta namen uporablja instrumenta AIA (Atmospheric Imaging Assembly) in HDMI (Helioseismic and Magnetic Imager), s katerima fotografira Sonce v desetih različnih valovnih dolžinah, pridobiva podatke o magnetnem polju in Dopplerjevi hitrosti snovi, ki jo ob izbruhih oddaja v Osončje.

2013-02-07 SDO Sonce mozaik

Svetloba različnih valovnih dolžin je pomembna, ker nam posreduje informacijo prve roke o pojavih v Sončevih plasteh. Tako prihaja naprimer rumeno-zelena svetloba iz območja, kjer ima Sonce 5700 stopinj Celzija (Sončeva fotosfera). Ekstremna ultravijolična svetloba pa prihaja iz območja, kjer nastanejo blišči. Vsaka izmed valovnih dolžin v katerih opazuje SDO je bila skrbno izbrana, da lahko opazuje različne pojave: od bliščev do izbruhov mase iz Sončeve korone ter magnetno aktivnih območij povezanih s Sončevimi pegami.

2013-02-07 SDO Sonce v različnih valovnih dolžinah LR

Na zgornjem posnetku so združeni vsi podatki, ki jih sočasno pridobiva SDO. Na prvi pogled nam je jasno, da se v opazovanju v različni svetlobi skriva marsikaj.

V prvi vrsti so posnetki fotosfere: hitrost snovi, magnetno polje, posnetek v vidni svetlobi in fotosfera s temperaturo 4500 Kelvinov. V drugi vrsti vidimo površje Sonca, zgornji del fotosfere, kromosfero in korono (neaktivni del, kjer opazimo magnetne loke, in plazmo v bliščih). Snov v teh plasteh dosega temperaturo od 6000 do milijon stopinj Kelvina. V zadnji vrsti opazimo na slikah magnetno aktivna območja (v Sončevi koroni) in območja bliščev (korona in najbolj vroča snov v blišču), kjer ima snov od 2 do 10 milijonov Kelvinov.

Podrobnejši opis (v angleščini) najdete na spletni strani http://www.nasa.gov/mission_pages/sunearth/science/sdo-wavelengths.html.

Dunja Fabjan

Rad bi izvedel še več o Soncu? Oglej si:

Vir: http://www.nasa.gov/mission_pages/sunearth/news/light-wavelengths.html