[POZOR! POPRAVLJENA KARTA NEBA!] V petek, 15. februarja 2013, se bo Zemlji na rekordno majhno razdaljo približal asteroid 2012 DA14. Ta skala, ki v premeru meri okoli 50 metrov, bo mimo Zemljinega površja letela na oddaljenosti le nekaj več kot 27000 kilometrov. To je bližje, kot so naši geosinhroni sateliti, vendar asteroid za Zemljo ne predstavlja nobene grožnje.

Naj razjasnimo že takoj na začetku: Ta asteroid ne predstavlja nobene grožnje Zemlji. Petkov mimolet je samo to: mimolet in nič drugega. O njem smo na kratko že pisali, tokrat pa sledi nekoliko več podrobnosti.

Kamen na nebu
2012 DA14 so odkrili astronomi na observatoriju Observatorio Astronómico de La Sagra v Španiji februarja 2012. Mimo Zemlje je tega leta letel 16. februarja in jo zgrešil za udobnih 2,6 milijona kilometrov. Asteroid en obhod okoli Sonca naredi v 366 dnevih. Njegova orbita je podobna Zemljini, le da je nekoliko bolj eliptična in glede na Zemljino nagnjena za okoli 11 stopinj. Kmalu bo prišlo do spremembe: po petkovem bližnjem srečanju bo Zemljina gravitacija precej spremenila orbito asteroida in njegov obhodni čas okoli Sonca zmanjšala na 317 dni.

Asteroidi so glede na orbite razdeljeni v različne razrede. Apolonova skupina, na primer, ima veliko polos večjo od Zemljine, medtem ko ima skupina, imenovana Atene, manjšo. V tem trenutku DA14 pripada skupini Apolon, vendar bo po 15. februarju njegova orbita tako spremenjena, da bo postal del Atenske skupine. Podrobnosti o orbiti po petkovem srečanju še niso znane, vendar vseeno vemo dovolj, da lahko za dlje časa izključimo potencialne padce na Zemljo. Do naslednjega srečanja bo prišlo leta 2046 in še takrat ne bo bližje kot 1,6 milijona kilometrov.

Kako blizu bo potekal mimolet?
DA14 bo letel na razdalji 27000 kilometrov od Zemljinega površja. Premer Zemlje je 13000 kilometrov; asteroid bo torej na oddaljenosti dvakratnega Zemljinega premera. Tukaj je diagram za lažjo predstavo:

Pot asteroida 2012 DA14 mimo Zemlje. Skica je narisana v pravem merilu (asteroid je mnogo manjši od slikovne točke v tej skali).  DA14 se približa s spodnje strani slike in se premika navzgor. Najbližje Zemlji bo okoli 20:30 po našem lokalnem času. Slika: prirejeno po NASA/JPL.

Če izvzamemo dejanske padce, bo 2012 DA14 po najmanjši oddaljenosti od Zemlje šele na osmem mestu med doslej znanimi asteroidi, ki so se Zemlji najbolj približali. Trenutni tovrstni rekord pripada asteroidu 2011 CQ1, ki je leta 2011 Zemljo zgrešil le za 5500 kilometrov, kar je manj, kot njen polmer! Premer asteroida je bil le okoli enega metra, tako da bi v primeru trka opazili kot svetel bolid, ne bi pa povzročil nobene škode. 2012 DA14 je največji opažen asteroid, ki se je (oziroma bo) Zemlji tako približal, vendar je velik le 50 metrov in spada med majhne asteroide.

Ga lahko vidim?
Mimolet se bo zgodil na nočni strani Zemlje, kar je prednost za opazovalce; če bi se zgodil na svetli strani, bi bil podnevi mnogo težje opazen. Čas mimoleta je okoli 19:30 UTC (20:30 po našem lokalnem času), kar pomeni, da ga bodo najbolje videli opazovalci iz vzhodne Evrope, Azije in Avstralije. Pri nas ga bomo opazili na vzhodni strani neba, pomikal se bo proti severu. Čeprav se bo Zemlji približal na zelo majhno razdaljo, je DA14 tako majhen, da ne bo nikoli dovolj svetel, da bi ga opazili s prostimi očmi. Napovedi pravijo, da bo 7. magnitude, kar pa pomeni, da bo zlahka opazen že z lovskimi daljnogledi in manjšimi teleskopi. Pri nas vzide okoli 20:40 v ozvezdju Device. Od tam se bo pomaknil v Lovska psa, nato v Velikega medveda in potem v ozvezdje Zmaja. Od 1:00 zjutraj naslednjega dne (16. februarja) do začetka astronomskega mraka bo ostal v ozvezdju Žirafe.

Približen položaj asteroida na nebu 15. februarja ob različnih časih prikazuje zvezdna karta na strani Heavens Above ((Pozor! Karta je izdelana za AGO Golovec. Drugačno lokacijo opazovanja je potrebno sami nastaviti!)).

Observatorij Clay iz Brooklina (The Clay Observatory, Brookline, Massachusetts) bo v živo prenašal sliko, ko bo DA14 postal viden. To se bo zgodilo kmalu po tamkajšnjem zahodu Sonca 15. februarja, vendar je to že po tem, ko bo asteroid v najbližji točki (po našem času bo prenos od polnoči do 10h dopoldne naslednjega dne). Njihova stran z več informacijami se nahaja tukaj.

[Dodani povezavi]: Od 8h zvečer dalje (po našem času) bo asteroid spremljala tudi The Planetary Society, prenos bo na voljo na tej povezavi.
Asteroid bo spremljala tudi NASA na strani NASA TV.

Asteroid 2012 DA14, kot so ga videli iz observatorija La Sagra leta 2012. Opazen je kot temna pika, ki se od sredine pomika desno navzgor. Slika: La Sagra/ESA.

Kako pogosto pride do bližnjih mimoletov?
V povprečju se Zemlji 50-metrski asteroid na tako majhno razdaljo približa vsakih 40 let. Dogodki so naključni, zato se naslednji lahko zgodi čez teden ali šele čez 100 let. Govorimo le o povprečju v zelo dolgem obdobju. Na Zemljo vsak dan pade okoli 100 ton materiala, vendar je to običajno nešteto majhnih delcev velikosti zrna peska ali manjših. Večji, kot je objekt, bolj redko pade na Zemljo.

Trenutno je za naslednje leto znanih in napovedanih le 6 bližnjih srečanj z različnimi asteroidi, vendar se bo število sčasoma brez dvoma povečalo. Večina novo odkritih asteroidov je majhnih in jih opazijo šele, ko se nam dovolj približajo. Medtem ko že bližnja srečanja niso zelo pogosta, je dejanski padec 50-metrskega objekta še bolj redek pojav, ki se v povprečju zgodi manj kot enkrat na tisočletje.

Ali DA14 vseeno lahko zadane satelit?
Ker bo DA14 letel znotraj orbit nekaterih satelitov (geosinhroni sateliti se nahajajo 36000 kilometrov nad Zemljinim površjem), je vprašanje o morebitnih trkih smiselno. Odgovor je, da do trkov skoraj zagotovo ne bo prišlo. Obstaja sicer zelo majhna verjetnost, vendar je asteroid majhen, sateliti pa še manjši. Trki drobnih zrn razbitin asteroidov in skal s sateliti so izjemno redki, kljub temu da je v njihovi okolici ogromno takega materiala. Možnost, da en samcat kos skale zadane satelit, je zato zelo zelo majhna.

Bi nas moralo skrbeti?
Za večino ljudi mimolet ne bo nič posebnega. Če ne bi o njem slišali iz medijev, ne bi nikoli izvedeli, da se je sploh zgodil. Asteroid bo mimo letel ponoči, tih in temen.

Vendar je dogodek pravzaprav pomemben. Omogoča nam testiranje naših modelov o obnašanju asteroidov, preverjanje točnosti lanskoletnih napovedi, osnovanih na takratnih opazovanjih, preučevanje možnosti njihovih izboljšav in vključevanje novih opazovanj v obstoječ model. Astronomi bodo imeli na voljo veliko opazovanj, ki jih bodo  združili v nabor orbitalnih parametrov in uporabili za napovedi v prihodnosti. Poleg tega se bo ta objekt v najbližji točki po nebu premikal tako hitro, da bi lahko Lunino ploskev prečkal v 40 sekundah. Za večino teleskopov tako hitro sledenje sploh ni enostavno, zato bo to dobra inženirska preizkušnja.

 

Vesolje je ogromno, Zemlja pa je le drobna drobcena krogla. Priložnost za bližnja srečanja, kot je ta, se nam ne ponudi prav pogosto, zato je petkov mimolet asteroida pravzaprav nekaj izjemnega.

Vir: prirejeno po Bad Astronomy.