saturn nevihtaProti koncu leta 2010 se je na Saturnu pojavil bel madež. Ta madež je postajal vedno večji in večji in kmalu zrasel v gromozansko nevihto. V nasprotju z običajnimi, manjšimi nevihtami je ta trajala več mesecev, preden se je ozračje na planetu umirilo.

 

 

 

Manjše nevihte na Saturnu so pogost pojav, a še nobena do sedaj se ni razvila do takšnih razsežnosti: nevihta je dobesedno objela celoten planet. Na vrhuncu je bila sled nevihte dolga preko tristo tisoč kilometrov (kar je enako trem četrtinam razdalje med Zemljo in Luno), medtem ko je bila njena širina primerljiva z velikostjo Zemlje!

Na spodnji sliki je prikazana nevihta v vsej svoji mogočnosti. Slika je razrezana: začetek nevihte je na prvi sliki, naslednje slike pa so nadaljevanje prejšnjih. Nekje na sredini nevihte (tretja slika levo) je opazen gromozanski ciklon. Barve slike so posebej poudarjene, da lažje razločimo razliko med višjimi (bela barva) ter bolj globokimi deli atmosfere. Ne pozabite, da je Saturn planet, zgrajen zgolj iz plina.

saturn nevihta1

Na sliki je prikazana nevihta na vrhuncu moči. Slika je razrezana: spodnje slike so nadaljevanje zgornje. Vir


Nevihta je trajala več mesecev, nato pa se je ozračje nenadoma umirilo. Znanstveniki so sedaj pregledali podatke in odkrili, da je najverjetnejši razlog za nenaden konec: kanibalizem. Nevihta je ujela svoj rep in pojedla sama sebe.

To lepo prikazujejo posnetki vesoljskega plovila Cassini, kjer opazujemo razvoj nevihte skozi čas. Rdeči trikotnik na sliki označuje glavo, rumeni pa rep nevihte. Medtem ko je prednji konec drvel okoli planeta, je rep ubral počasnejši tempo. Oba konca sta se srečala junija in kmalu potem je sledil konec.

saturn nevihta2

Zaporedje posnetkov nevihte ob različnih časih prikazujejo njen razvoj. Vir

A znanstvenikom zaenkrat še ni povsem jasno, kakšen mehanizem je povzročil konec nevihte. Možno je, da je turbulenca v repu zmotila oziroma premešala prednji konec nevihte ter s tem oslabila njen razvoj. V nevihtah na Saturnu je udeleženih veliko zapletenih procesov: za mešanje zraka je po eni strani odgovoren prenos toplote z notranjosti planeta, po drugi strani pa je na planetu prisotna tudi močna Coriolisova sila (Saturn se izjemno hitro vrti okoli svoje osi, saj njegov dan traja zgolj 10 ur in pol).

Za konec pa še slika celotne dolžine nevihte. Priporočamo, da si s klikom na sliko ogledate sliko v pravi velikosti. Ne bo vam žal!

saturn nevihta3

 

Vir: BA Blog