{youtube}_QpMeEdmZPM{/youtube}

Zgornji posnetek prikazuje vsenebni pogled, ki ga ima vesoljski teleskop Fermi namenjen opazovanju sevanja gama. Nasin teleskop obkroži Zemljo vsakih 95 minut in njegovo glavno oko - Large Area Teleskope LAT - pregleda celotno nebo v treh urah. V svoj pogled ujame supermasivne črne luknje, rentgenske binarne sisteme, ostanke supernov in pulzarje.

 2013-03-01 Fermi krivulje 800-600Več kot štiri leta LATovih podatkov je znanstvenik, vključen v kolaboracijo Fermi, spremenil v presenetljiv video: na njem spremljamo pozicijo znanega pulzarja Vela skozi LATovo "oko". Pulzar Vela (v istoimenski meglici Vela - Jadro) je vrteča se nevtronska zvezda, ki se okrog svoje osi zavrti enajstkrat na sekundo in predstavlja najmočnejši konstanten izvor sevanja gama, ki ga teleskop lahko vidi. 

Podobno, kot če bi v jasni noči ležali na travniku in opazovali vzhajanje in zahajanje ene izmed zvezd, tako LATovo oko opazuje pulzar v Veli, ki se glede na njegovo oko giblje na poseben način. V središču polja LATovega pogleda je teleskop najbolj občutljiv, na robovih, 90 stopinj od središča, pa teleskop več ne ujame sevanja gama.

Zakaj pa tako gibanje?

Za nas na Zemlji je kroženje zvezdnega neba posledica kroženja Zemlje in je gibanje zvezdnega svoda dokaj enostavno. Zakaj pa pulzar Vela, ki ga opazuje Fermi, opisuje take čudne spirale?

Razlogi za tako komplicirano gibanje so trije:

  • Fermi obkroži Zemljo v 95 minutah, vendar pri tem ne sledi vedno isti orbiti - pri tem pride do precesije. Zaradi takega pomika se Fermi znajde na "začetni" orbiti vsakih 54 dni.
  • Zato, da uspe Fermi pregledati celotno nebo v dveh obhodih Zemlje, gleda najprej proti severnemu delu neba, potem pa proti južnemu delu. Vsakih nekaj tednov pa se pomakne proti vesoljskim objektom, ki so posebno zanimivi (izbruhi na Soncu, izbruhi sevanja gama ob rojstvu manj masivnih črnih lukenj ali izbruhov supermasivnih črnih lukenj v oddaljenih galaksijah).
  • Dodatno pa se mora Fermi izogibati Soncu: naša najbližja zvezda se ne sme nikoli pojaviti v LATovem očesu in niti segreti LATove radiatorje, ki urejajo temperaturo tako, da oddajajo odvečno toploto v vesolje.

Vas zanima več? Preberite starejše članke o pulzarjih ali o vesoljskem teleskopu Fermi.

Vir: NASA na youtube

Dunja Fabjan