25. julija je bil odkrit izbruh supernove v galaksiji M 74. Supernovo je odkril pregled neba imenovan LOSS. Supernova je trenutno 12.5 magnitude, pričakujemo pa, da bo v naslednjih dneh še nekoliko svetlejša. To pa ni edina supernova v naši bližini. Pred dobrim tednom dni je bila odkrita še ena v galaksiji NGC 7250.
Ker v naši galaksiji že nekaj stoletij ni bilo nobenega izbruha supernove, so izbruhi v bližnjih galaksijah zelo pomebni za poučevanje teh pojavov. Z iskanjem supernov se ukvarja mnogo programov. Tokrat je imel srečo program LOSS (Lick Observatory Supernova Search), ki je 25. julija odkril supernovo v 30 milijonov svetlobnih let oddaljenini galaksiji M74, ki zdaj nosi ime SN 2013EJ. Supernova je tipa II. Trenutno je supernova 12.5 magnitude, približno toliko kot galaksija, ki jo gosti. To pomeni, da je dosegljiva tudi vizualnim opazovalcem s 15 cm in večjimi teleskopi. To pa je lepa priložnost, da si ogledate smrt zvezde tudi na lastne oči.
Avtorja slike: Ernesto Guido in Nick Howes
Za bolj zagrete opazovalce pa je trenutno na nebu še ena svetla supernova (z imenom SN 2013 DY), v manj znani galaksiji NGC 7250, ki je oddaljena 44 milijonov svetlobnih let. Ta supernova je tipa Ia in v času pisanja tega članka sveti z 12.9 magnitudo, kar je tudi v dosegu amaterskih teleskopov. Svetlost te supernove že počasi pada. Žal je galaksija temna in je vidna le na posnetkih, zato je pogled na to supernovo nekoliko manj pester.
Avtor slike: Juan-Luiz Glez Carballo