Prisotnost vode je že bila odkrita v atmosferah plinastih velikanov izven našega osončja, sedaj pa so astronomi odkrili prvi dokaz, da so tudi razbitine kamnitega eksoplaneta, ki krožijo okoli bele pritlikavke, bogate z vodo. Nova raziskava tako predstavlja prvo odkritje, ki je povezano z vodo na kamnitem eksoplanetu in je zato zelo pomembna za naše razumevanje nastanka in evolucije naseljivih planetov in življenja.
Poročilo znanstvenikov z univerz v Warwicku in Cambridgeu, ki je bilo objavljeno v reviji Science, analizira prah in razbitine, ki obkrožajo belo pritlikavko GD 61, oddaljeno 170 svetlobnih let. Z analizo ultravijoličnih spektrov Hubblovega vesoljskega teleskopa in podatkov z velikega Keckovega teleskopa na Havajih so okoli bele pritlikavke odkrili presežek kisika. Po tem sklepajo, da so bile razbitine nekoč del večjega telesa, pri katerem je masa vode predstavljala 26 procentov celotne mase planeta. Za primerjavo povejmo, da voda na Zemlji predstavlja le okoli 0,023 odstotka njene mase.
Pritlikavi planet Ceres, ki je del našega Osončja, pod zunanjo skorjo vsebuje led. Na podlagi tega dejstva raziskovalci sklepajo, do so bila telesa, kot je Ceres, vir večine vode, ki jo danes najdemo na Zemlji. Voda, zaznana okoli bele pritlikavke GD 61, je verjetno prišla iz manjšega planeta premera najmanj 90 kilometrov, ki je nekoč krožil okoli zvezde, preden je ta postala bela pritlikavka.
Okoli 200 milijonov let nazaj je zvezda GD 61, ki je bila nekoliko večja od Sonca, postala bela pritlikavka. Kljub temu je del njenega sistema planetov preživel. Manjši planet, bogat z vodo, je bil izvržen iz njegove običajne orbite in odložen zelo blizu orbite, kjer ga je raztrgala gravitacija zvezde. Raziskovalci menijo, da destabilizacija orbite takega planeta zahteva prisotnost veliko večjega planeta, ki pa ga do sedaj še niso opazili.
Umetniška upodobitev manjšega planeta s kamnitim površjem in bogatega z vodo. Zaradi velike gravitacijske sile bele pritlikavke GD 61 planet razpada. Objekti, podobni temu planetu, so verjetno v našem Osončju prispevali večino vode na Zemlji in predstavljajo gradnike planetov zemljinega tipa. Slika: Mark A. Garlick, Univerza v Warwicku in Univerza v Cambridgeu.
Vse, kar je ostalo od kamnitega telesa, so le prah in razbitine, vendar je to planetno pokopališče bogat vir informacij o prejšnjem življenju tega tujega osončja. V razbitinah ležijo kemijske sledi, ki kažejo na obstoj zemeljskega planeta, bogatega z vodo.
Kamnito površje in voda sta ključna v iskanju naseljivih planetov zunaj našega Osončja, zato je odkritje zelo pomembno. Odkritje vode na velikem asteroidu pomeni, da so gradniki naseljivih planetov obstajali v sistemu GD 61 in verjetno obstajajo tudi okoli znatnega števila podobnih zvezd. Gradniki, bogati z vodo in planeti zemeljskega tipa bi pravzaprav lahko bili pogosti. V sistemu, kjer nastajajo telesa velikosti asteroidov, se ne moremo izogniti tudi nastanku planetov in GD 61 je imel sestavine za dostavo veliko vode na njihova površja.
Do sedaj so okoli belih pritlikavk opazili 12 razbitin eksoplanetov, vendar je tokrat prvič, da so v njih zaznali sledi vode.
Vir: ScienceDaily