Satelit Evropske vesoljske agencije Proba-2 je takole opazoval Sončev mrk 3. novembra 2013:
Na zgornjem videoposnetku je viden pogled satelita Proba-2 na Sonce med hibridnim Sončevim mrkom, ki se je zgodil v nedeljo, 3. novembra 2013. Hibridni Sončev mrk je kombinacija kolobarjastega in popolnega mrka. V tem primeru se je mrk v osrednjem pasu na Atlantiku pričel kot kolobarjasti ter se po petnajstih sekundah spremenil v popolnega, iz preostalega območja (glej zemljevid) pa je bil viden kot delni mrk.
Podobno je mrk opazoval tudi satelit Proba-2, ki ga je videl (večkrat) kot delnega. Satelit je namreč v orbiti okrog Zemlje (obkroži jo 14.5-krat dnevno). Med nedeljskim mrkom je zato večkrat zašel v Lunino senco, kar se lepo vidi na zgornjem posnetku.
Video je sestavljen iz več posamičnih posnetkov, ki jih je opravil SWAP imager, s katerim Proba-2 opazuje Sonce v ultravijolični svetlobi.
Sateliti družine Proba so med manjšimi sateliti, ki jih je izdelala Evropska vesoljska agencija in so del programa za tehnološke demonstracije, saj na njih leti najnovejša vesoljska tehnologija (kot npr. oba eksperimenta za opazovanje Sonca v ultravijolični svetlobi, LYRA in SWAP). Zadnji član družine je satelit Proba-V izstreljen maja letos, ki je namenjen preučevanju vegetacije (od tod tudi kratica V).
Zanimivost: Satelit Proba-2 je posnel tudi prehod Venere junija 2012.
Vir in avtorstvo posnetka: ESA