lores2Astronomi so odkrili do sedaj najtemnejši planet izven našega Osončja. Daljni plinski velikan, ki je po velikosti podoben Jupitru, nosi ime TrES-2b. Meritve kažejo, da TrES-2b odbija manj kot odstotek svetlobe, ki pada na njega, torej je temnejši od premoga in od kateregakoli planeta ali lune v ali izven našega Osončja.

"TrES-2b je manj odbojen kot črna akrilna barva," je povedal astronom David Kipping iz Harvard-Smithsonian centra za astrofiziko, ki je vodja raziskave. V Osončju je Jupiter zavit v svetle oblake amoniaka, ki odbije več kot tretjino Sončeve svetlobe. TrES-2b, ki so ga odkrili leta 2006 s pomočjo pregleda neba Trans-Atlantic Exoplanet Survey, prav zaradi visoke temperature nima odbojnih oblakov. TrES-2b kroži okrog svoje zvezde GSC 03549-02811 na razdalji le tri milijone milj. Sistem se nahaja približno 750 svetlobnih let stran v smeri ozvezdja Zmaj (Draco). Svetloba iz zvezde ogreje planet TrES-2b do temperatur okrog 1,000 stopinj Celzija, kar je prevroče za obstoj oblakov amoniaka. Namesto tega je njegova eksotična atmosfera sestavljena iz molekul, ki absorbirajo svetlobo, kot npr. natrijeve pare, kalij in plinasti titanov oksid. Kljub temu nobena od teh kemikalij ne pojasni ekstremne temnosti planeta v celoti.

"Ni povsem jasno, kaj je razlog, da je ta planet tako neverjetno temen," je povedal soavtor David Spiegel iz univerze v Princetonu. "Kakorkoli, popolnoma črn vseeno ni. Visoka temperatura mu namreč omogoča, da oddaja šibek rdeč sij, kot npr. žerjavica ali železna navitja pri električnem štedilniku."


lores

Kipping in Spiegel sta odbojnost TrES-2b določila s pomočjo podatkov iz satelita Kepler (NASA), katerega glavna naloga je meritev svetlosti oddaljenih zvezd z zelo veliko natančnostjo. Ekipa je spremljala svetlost sistema TrES-2, medtem ko je planet krožil okrog zvezde. Pri tem so zaznali komaj opazno spremembo svetlosti. Domneva se, da naj bi bil TrES-2b plimsko zaklenjen s svojo zvezdo, tako kot je Luna plimsko zaklenjena z Zemljo, torej kaže planet zvezdi vedno isto stran. In prav tako kot Luna ima tudi planet TrES-2b svoje mene, medtem ko kroži okrog zvezde. To povzroči, da se skupna svetlost zvezde in planeta malenkostno spreminja pri menjavi men.

"S kombinacijo Keplerjeve natančnosti in posnetkov 50 obhodov smo določili do sedaj najmanjšo spremembo svetlosti planeta izven našega Osončja, ki znaša 6 milijonink," je rekel Kipping. "Z drugimi besedami, Kepler je bil sposoben direktno zaznati svetlobo, ki prihaja iz planeta samega." Ekstremno majhne spremembe so dokaz, da je TrES-2b neverjetno temen. Bolj odbojen planet bi namreč kazal večje spremembe svetlosti pri spremembi men.

Kepler je zaznal že več kot 1,200 kandidatov za planete izven našega Osončja. Dodatne analize bodo odkrile, če je še kateri od teh kandidatov tako temen kot TrES-2b.

Ta raziskava je bila objavljena v reviji "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" in je dostopna preko interneta.

Vir: Harvard CfA