V petek, 1. oktobra 2021, bo na radiu Ognjišče odmevala oddaja Zanimivosti nočnega neba od 17 h do 18 h. V oddaji bo tekel pogovor, kako sva s sinom uresničila tridelni projekt v začetku septembra 2021: opazovanje nočnega neba na prelazu Stelvio, ki je 2757 m nad morjem [in više nad njim], fotografiranje nočnega neba z Rimsko cesto na 3000 m nad morjem in poletno smučanje na ledeniku, ki se razteza od 3450 m do okoli 3200 m nad morjem.

Utrinek iz opazovalnega dnevnika:

»Ko sva zvečer prispela na prelaz, je bilo spremenljivo oblačno vreme. Okoli 2100 se je začelo jasniti, le na vzhodu so oblaki še segali na okoli 150, in začel sem postavljati teleskop na višini 2800 m na platoju za gostiščem Tibet v upanju, da bo to dobra lokacija. Sin se je podal na bližnji tritisočak (3024 m. n. m., Piz Cotschen). Ob 2211 je bila kvaliteta neba 21,26 magnitude/kvadratno ločno stopinjo. Saturn in Jupiter sta že lepo svetila in poglobil sem se v opazovanje Saturna, ki je bil 240 nad obzorjem. Začel sem z 40 mm okularjem, slika je bila jasna in ostra. V njegovi atmosferi se opazil temnejšo progo vzporedno z njegovim ekvatorjem. Vzel sem si čas in menjal okularje 22, 10 in 7 mm, tako da sem prišel na 400-kratno povečavo. Slika je bila mirna, ostra,videl sem veliko podrobnosti. Obroč je bil oster, pokazal je vso svojo lepoto. (se nadaljuje...)

Opazil sem, da je atmosfera na Saturnu razgibana, in da so v njej temno rjave proge, dobro sem videl tudi Cassinijevo ločnico. Užival sem, saj tako ostre slike Saturna pri visoki povečavi v svoji praksi še nisem opazoval. Ocena seeinga je bila med 8 do 9.«... » Nato pa v klasiko M 33 (Vetrna galaksija). Opazovanje sem analiziral v 22 mm dvocolskem okularju, dobro sem opazil spiralno strukturo v obliki vrtnice s temnimi progami med svetlejšimi kraki, ki so izvirali iz neenakomerno svetlega jedra galaksije.«

Oddajo lahko najdete tudi v arhivu radia Ognjišče, Doživetja narave.

Lepe in jasne noči.

Boris Kham, avtor oddaje