Nekaj milijonov mladih zvezd tekmuje za pozornost na novi fotografiji Hubblovega vesoljskega teleskopa porodnišnice zvezd v območju 30 Zlate ribe (30 Doradus). To je področje nastajanja novih zvezd, ki se nahaja v osrčju meglice, poznane tudi kot Tarantela. Nova slika predstavlja enega največjih mozaikov, posnetih s Hubblovim teleskopom. Z njo NASA in Space Telescope Science Institute obeležujeta njegovo 22. obletnico delovanja.
"Hubble je izjemen znanstveni instrument za izvajanje astronomskih opazovanj in nam omogoča odkrivanje skrivnosti vesolja," je povedal John Grunsfeld iz Nase in astronavt, ki je trikrat popravljal Hubblov teleskop. "Za počastitev Hubblovega 22. rojstnega dne je nova slika področja 30 Zlate ribe, rojstni kraj novih zvezd, več kot primerna."
30 Zlate ribe (30 Doradus) je najsvetlejše območje rojevanja zvezd v naši galaktični okolici in dom najmasivnejših zvezd, kar jih je bilo odkritih. Meglica se nahaja 170 tisoč svetlobnih let daleč v Velikem Magellanovem oblaku, majhni satelitski galaksiji naše Galaksije. V naši galaksiji namreč ne poznamo tako velikega in tako plodnega področja, kot je ta meglica. Skupna masa zvezd na sliki znaša nekaj milijonov mas našega Sonca. Premer slike je približno 650 svetlobnih let in vsebuje nekaj nenavadnih zvezd, med drugim eno izmed najhitreje vrtečih se in zvezde z največjimi radialnimi hitrostmi, kar so jih astronomi kdajkoli opazili.
Meglica je dovolj blizu Zemlje, da Hubble lahko v njej razloči posamezne zvezde. Astronomi tako lahko dobijo pomembne informacije o njihovem rojstvu in evoluciji. Veliko majhnih galaksij ima celo bolj spektakularne izbruhe nastajanja zvezd, vendar je 30 Zlate ribe v Velikem Magellanovem oblaku eno izmed redkih področij, kjer lahko astronomi rojevanje zvezd proučujejo zelo natančno. Predvidevajo, da bi bujno porodnišnico zvezd v Taranteli lahko deloma napajalo gorivo galaksije v bližini, Malega Magellanovega oblaka.
Slika predstavlja enega največjih mozaikov, narejenih s Hubblovim vesoljskim teleskopom. Opazovanja so bila izvedena oktobra 2011 z detektorjema 'Wide Field Camera 3' in 'Advanced Camera for Surveys'. Z njo NASA in Space Telescope Science Institute obeležujeta 22. obletnico Hubblovega teleskopa. Vir.
Slika razkriva faze rojstva zvezd, od njihovih zametkov, starih nekaj tisoč let in še vedno ovitih s kokonom temnega plina, vse do orjakinj, ki umirajo mlade v eksplozijah supernov. Fotografija prikazuje skupke zvezd različne starosti, od dveh do 25 milijonov let. Bleščeče središčno področje zaseda ogromna mlada zvezdna kopica, imenovana NGC 2070. Stara je le dva do tri milijone let. Število njenih zvezdnih prebivalcev je približno 500 tisoč. Kopica je mesto nastanka mladih in masivnih zvezd. Njeno masivno središče, znano kot R136, naseljuje nekaj najmasivnejših zvezd v bližnjem vesolju z maso, več kot stokrat večjo od mase našega Sonca.
Masivne zvezde so povzročile globoke praznine v okoliškem materialu z izsevanjem ultravijolične svetlobe, ki odnaša okoliško ovojnico vodikovega oblaka, v katerem so bile rojene. Slika razkriva fantastično pokrajino stebrov, grebenov in dolin. Poleg oblikovanja plinastega terena bi lahko bleščeče zvezde sprožale nastajanje naslednje generacije zvezd. Ko namreč ultravijolično sevanje naleti na goste plinaste prepreke, nastanejo zgostitve, ki lahko sprožijo nov val zvezdnih rojstev.
Slika je sestavljena iz 30 posameznih polj, 15 iz vsake kamere. Obe kameri sta naredili posnetke simultano v oktobru 2011. Barve na sliki predstavljajo vroč plin, ki je dominanten na posameznih področjih; rdeča barva prikazuje vodikov plin, modra pa kisik.
Na Hubblovi strani se nahaja podrobnejši opis posameznih področij.
Vir: NASA