Znanstveniki Evropske vesoljske agencije so s pomočjo podatkov, ki so jih izmerile naprave na krovu vesoljske sonde Huygens med njenim spustom na Titanovo površje, izdelali spodnjo animacijo. Huygens je na Saturnovo največjo luno prispel pred osmimi leti, dne 14. januarja 2005 in je na njej deloval celo 90 minut. V sklopu misije Cassini-Huygens, ki jo vodijo agencije ESA, NASA in ASI (Italija), je bila Huygens prva sonda, ki je pristala na površju objekta v zunanjem delu Osončja.
V spodnji animaciji so znanstveniki upoštevali atmosferske pogoje na Titanu, položaj Sonca in smer vetra, kako se je ob tem pomikalo padalo (umetniško žilico so uporabili za premike vrvi takoj po pristanku) in dinamiko samega pristanka. Kot boste sami videli na zadnjem posnetku v animacij so bili pozorni tudi na položaj in velikost kamnin na površju, tako da se skladajo s pravo sliko, ki jo je sonda poslala na Zemljo.
Animacija je Vesoljska slika tedna (Space Science Image of the Week) pri Evropski vesoljski agenciji.
{youtube}9bmKL8Ax0e0{/youtube}
Avtorstvo: Animacija: ESA–C. Carreau/Schröder, Karkoschka et al (2012). Posnetek Titanovega površja: ESA/NASA/JPL/University of Arizona; Umetniška slika površja (zgoraj): ESA
Več o novicah iz vesoljskega plovila Cassini najdete na tej povezavi.
Vir: ESA