Ta lepa slika je bila posneta decembra 2012 z letala Pipistrel Virus SW 80, ki ga je izdelalo slovensko podjetje Pipistrel, in prikazuje antene Velikega milimetrskega / submilimetrskega niza v Atacami.
Niz, imenovan krajše ALMA (Atacama Large Millimeter / submillimeter Array - ALMA) [1], je največji obstoječi astronomski projekt, ki se nahaja na planoti Chajnantor v čilskih Andih. Večje antene imajo premer 12 metrov, manjše, ki so zbrane skupaj na sredini slike pa tvorijo Almin strnjeni niz (ALMA Compact Array - ACA), ki ga sestavlja 12 anten s premerom 7 metrov. Ko bo niz dokončan bo v njem skupaj 66 anten.
ESO je pričel popularizacijsko partnerstvo s projektom Krila za znanost (ORA Wings for Science Project), neprofitno organizacijo, ki ponuja zračno podporo javnim raziskavam tekom enoletnega potovanja okoli sveta. Dva člana posadke projekta Krila za znanost, Clémentine Bacri in Adrien Normier letita s posebnim okolju prijaznim ultra lahkim letalom Pipistrel Virus SW 80 [2] z namenom, da pomagata znanstvenikom zagotavljati opazovanja iz zraka, ki segajo od jemanja vzorcev zraka, arheologije, opazovanj biodiverzitete in 3D modeliranja površine.
Kratke filme in osupljive posnetke, ki jih delata med poleti, uporabljajo v izobraževalne namene in za promocijo lokalnih raziskav. Njuno krožno potovanje se je začelo junija 2012 in se bo končalo junija 2013 s pristankom na Letalski razstavi v Parizu.
Opombe
[1] Veliki milimetrski/submilimetrski niz v Atacami (Atacama Large millimeter/submillimeter Array - ALMA) je mednarodni astronomski projekt, zgrajen v partnerstvu med Evropo, Severno Ameriko in Vzhodno Azijo ter v sodelovanju z Republiko Čile. Projekt ALMA v Evropi financira Evropski južni observatorij (ESO), v Severni Ameriki U.S. National Science Foundation (NSF) v sodelovanju z National Research Council of Canada (NRC) in National Science Council of Taiwan (NSC) ter v Vzhodni Aziji National Institutes of Natural Sciences (NINS) Japonske v sodelovanju z Academia Sinica (AS) na Tajvanu. Konstruiranje in upravljanje projekta ALMA v imenu Evrope vodi ESO, v imenu Severne Amerike National Radio Astronomy Observatory (NRAO), ki ga vodijo Associated Universities, Inc. (AUI) in v imenu Vzhodne Azije National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Skupen Observatorij ALMA (JAO) omogoča poenoteno vodenje in upravljanje gradnje, preizkušanje in uporabo teleskopa ALMA.
[2] Ultra lahko letalo Pipistrel Virus SW 80 je zmagovalec Nasinega tekmovanja in porabi samo 7 litrov goriva na 100 kilometrov — manj kot večina avtomobilov.
Vir: ESO